دروس

فرمانده شجاع ایرانی در زمان حمله اسکندر به ایران چه کسی بود

آریوبرزن، سردار دلاور ایرانی در برابر اسکندر

در تاریخ ایران، نام‌های بسیاری از سرداران شجاع و فداکار می‌درخشد که در برابر دشمنان تا پای جان جنگیده‌اند. یکی از این نام‌ها، آریوبرزن است که در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران، رشادت و شجاعت بی‌نظیری از خود نشان داد.

مقاومت آریوبرزن در تنگه پارس:

پس از شکست داریوش سوم در نبرد گوگامل، اسکندر به قصد فتح کامل ایران، راهی پارس شد. اما در تنگه پارس، با مقاومت سرسختانه آریوبرزن و سپاهیانش روبرو شد. آریوبرزن با درایت و شجاعت، راه را بر اسکندر بست و او را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

نبردهای آریوبرزن:

اسکندر که از مقاومت آریوبرزن خشمگین شده بود، چندین بار به او حمله کرد. اما آریوبرزن و یارانش هر بار با شجاعت تمام، سپاه اسکندر را به عقب راندند. در یکی از این نبردها، آریوبرزن زخمی شد، اما با وجود جراحت، به مبارزه ادامه داد.

شهادت آریوبرزن:

سرانجام، در نبردی سخت و خونین، آریوبرزن به شهادت رسید. اما رشادت و فداکاری او، الهام‌بخش ایرانیان برای ادامه مقاومت در برابر اسکندر شد.

اهمیت مقاومت آریوبرزن:

مقاومت آریوبرزن، اسکندر را از فتح سریع ایران بازداشت و به ایرانیان فرصت داد تا خود را برای نبردهای بعدی آماده کنند. همچنین، رشادت و فداکاری آریوبرزن، نمادی از شجاعت و وطن‌پرستی ایرانیان در تاریخ ثبت شد.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا