انشا

تحقیق در مورد حافظ برای کلاس دوم

تحقیق در مورد حافظ برای کلاس دوم

سلام سلام بچه‌های خوب کلاس دوم! امروز می‌خواهیم با هم به یک سفر جادویی برویم؛ جایی پر از رنگ و موسیقی، پر از خنده و فکر، سرزمین اشعار شیرین “حافظ”. شاید اسم حافظ را شنیده باشید، شاعر بزرگی که شعرهایش مثل قند، توی دهان آدم آب می‌شود. حالا بیایید دست هم را بگیریم و با قصه‌های جادویی او به یک سرزمین خیالی سفر کنیم.

جادوگر کلمات از شیراز: فکرش را بکنید، توی یک شهر خیلی قشنگ به اسم شیراز، یک جادوگر زندگی می‌کرد. جادوگر کلمات! نه اینکه با چوب جادو کند، با کلمه‌هایش جادو می‌کرد. اسم این جادوگر، خواجه شمس‌الدین محمد حافظ بود، یعنی کسی که اشعارش را حفظ می‌کرد، مثل بلبل قشنگ آواز می‌خواند.

سفر به سرزمین اشعار شیرین: حافظ توی اشعارش، از گل و بلبل، از باغ‌های سرسبز و آسمان آبی حرف می‌زد. مثل یک نقاش ماهر، با کلمه‌ها تصویر می‌کشید. انگار وقتی شعرهایش را می‌خواندی، داشتی توی یک باغ پر از بوی گل‌ها قدم می‌زدی، صدای پرنده‌ها را می‌شنیدی و باد ملایمی به موهات می‌خورد.

حافظ کیست؟ حافظ بچه‌ها، اصلا چطوری شد که جادوگر کلمات شد؟ حافظ وقتی کوچولو بود، خیلی درس‌خوان بود، قرآن را از حفظ یاد گرفت، کلی شعرخواند و کلی هم قصه شنید. همین‌طور که بزرگ‌تر شد، دلش می‌خواست خودش قصه‌های قشنگ بگوید، شعرهای زیبا بسراید. کم‌کم یاد گرفت با کلمه‌ها بازی کند، آن‌ها را کنار هم بچیند و جادو کند.

داستان‌های جالب از زندگی حافظ: می‌گویند حافظ خیلی مهربان بود، با همه دوست بود، حتی با گل‌ها و بلبل‌ها. همیشه لبخند به لب داشت و با شعرهایش، به آدم‌ها آرامش می‌داد. یک بار توی کوچه دید بچه‌ها غمگین‌اند، شروع کرد برایشان شعر خوند، بچه‌ها خندیدند و بازی کردند. می‌بینید؟ شعرهای حافظ مثل جادو، حال آدم را خوب می‌کند.

چرا شعرهای حافظ مهم هستند؟ شعرهای حافظ، بچه‌ها، مثل یک کلید جادویی هستند که درها را به روی خیال باز می‌کنند. با شعرهای او می‌توانیم دنیاهای جدید کشف کنیم، با آدم‌های جورواجور آشنا شویم، چیزهای قشنگ یاد بگیریم. مثلا یاد بگیریم مهربان باشیم، به گل‌ها و پرنده‌ها احترام بگذاریم، و برای هر چیزی که داریم، شکرگزار باشیم.

غرق شدن در دنیای اشعار حافظ: توی شعرهای حافظ، گاهی رمز و رازهایی هم هست. مثل یک بازی، حافظ کلمه‌ها را قایم می‌کند، به ما چشمک می‌زند و می‌گوید پیدایم کن! وقتی این رمز و رازها را کشف می‌کنیم، خیلی کیف می‌کند، انگار یک گنج پیدا کرده‌ایم.

حافظ شیرازی، شاعر بزرگ و نامدار ایرانی، در قرن هشتم هجری قمری در شهر شیراز به دنیا آمد. او در کودکی قرآن را از حفظ کرد و به تحصیل علوم دینی و ادبی پرداخت. حافظ در جوانی به سرودن شعر روی آورد و به زودی به یکی از شاعران پرآوازه ایران تبدیل شد.

اشعار حافظ از نظر مضمون و محتوا بسیار متنوع هستند. او در اشعارش به موضوعات مختلفی مانند عشق، عرفان، طبیعت، سیاست و اجتماع پرداخته است. حافظ در اشعار خود از زبانی ساده و روان استفاده می‌کند و به همین دلیل، آثار او برای همه قابل فهم هستند.

حافظ به دلیل نبوغ شعری و اندیشه‌های عمیق خود، از محبوب‌ترین شاعران ایرانی در سراسر جهان است. اشعار او در بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده‌اند و در محافل ادبی و هنری جهان جایگاه ویژه‌ای دارند.

در ادامه به برخی از ویژگی‌های شعر حافظ اشاره می‌کنیم:

 • تنوع مضمون:

  شعر حافظ از نظر مضمون بسیار متنوع است و به موضوعات مختلفی مانند عشق، عرفان، طبیعت، سیاست و اجتماع پرداخته است.

 • سادگی زبان:

  حافظ در اشعار خود از زبانی ساده و روان استفاده می‌کند و به همین دلیل، آثار او برای همه قابل فهم هستند.

 • استفاده از تشبیه و استعاره:

  حافظ در اشعار خود از تشبیه و استعاره به زیبایی استفاده می‌کند و به همین دلیل، آثار او از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار هستند.

 • ایهام و ابهام:

  در برخی از اشعار حافظ، ایهام و ابهام وجود دارد که این امر باعث می‌شود که آثار او از جذابیت بیشتری برخوردار شوند.

 • تأثیرپذیری از عرفان:

  حافظ از عرفان تأثیر زیادی پذیرفته است و در اشعار خود به موضوعاتی مانند عشق الهی، فنا و بقا اشاره می‌کند.

حافظ شیرازی یکی از بزرگ‌ترین شاعران ایران و جهان است و آثار او از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند. اشعار حافظ در طول قرن‌ها مورد توجه و تحسین شاعران و اندیشمندان بوده‌اند و همچنان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

تحقیق در مورد حافظ به زبان کودکانه

مقدمه:

سلام بچه‌های گل! می‌خواهید با یک شاعر جادویی آشنا شوید؟ شاعری که حرف‌هایش مثل بلبل، قشنگ و پرمعنی است و داستان‌هایش، از رنگین‌کمان هم قشنگ‌تره! امروز می‌خواهیم کمی با “حافظ” رفیق شویم، یکی از محبوب‌ترین شاعرهای ایران‌زمین.

زندگی حافظ:

حافظ بچه که بود، توی یکی از کوچه‌های قشنگ شیراز بازی می‌کرد و مثل شماها درس می‌خواند. حافظ توی قرآن خوندن خیلی مهارت داشت، همین‌قدر که حفظش بود! اون سفرهای زیادی رفت و با آدم‌های مختلفی حرف زد، همین باعث شد حرف‌هایش پربار و حکیمانه بشه.

اشعار حافظ:

حافظ، استاد غزل‌سرایی بود. غزل، شعری با چند بیته، شبیه آهنگ قشنگی که تکرار کلمه‌ها تو اون حال خاصی بهش می‌ده. شعرهای حافظ مثل آینه، هم قشنگن هم حرف‌های قشنگ و مهمی برای گفتن دارن.

مضامین اشعار:

حافظ توی شعرهاش از عشق و محبت حرف می‌زنه، از اینکه دنیا قشنگه و باید قدرش رو بدونیم. اون بهمون یاد می‌ده که مهربون باشیم، راست‌گو باشیم و به آرزوهامون امیدوار باشیم.

تأثیر حافظ:

شعرهای حافظ، مثل یه گنجینه می‌مونه که همه دنیا عاشقشن! خیلی از آدم‌ها، شعرهای حافظ رو به زبان‌های دیگه ترجمه کردن و توی آهنگ‌هاشون ازش استفاده کردن. حتی بعضی‌ها برای تفأل، دیوان حافظ رو باز می‌کنن و از اشعارش راهنمایی می‌گیرن.

نتیجه‌گیری:

حافظ، علاوه بر اینکه شاعر بود، یه حکیم و راهنمای مهربون هم هست. با خوندن شعرهایش، هم قشنگ‌تر حرف زدن رو یاد می‌گیریم، هم درس‌های قشنگ زندگی رو درک می‌کنیم. پس، بیاین با اشعار حافظ دوست باشیم و گنجینه حکمتش رو برای خودمون کشف کنیم!

4/5 - (23 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا